”Jag är den jag är på grund av min adhd”

Emelie Wåhlin, hjärnkollsambassadör – en av föreläsarna på psykiatriveckan. Foto: Privat

Trots en idyllisk uppväxt började Emelie Wåhlin KBT-terapi redan i sexårsåldern. Som vuxen fick hon sin adhd-diagnos. Nu känner hon att det är rätt tid i livet för att föreläsa om det och hjälpa andra att känna sig mindre ensamma.

Den 10 november startar Psykiatriveckan i Jönköping (se faktaruta). En av föreläsarna är Emelie Wåhlin. När Emelie fick sin adhd-diagnos i vuxen ålder började hon förstå sig själv och den oro som hon ständigt bar på som barn. Även om hon omgavs av kärlek, omtanke och fick stöd av familjen, fanns alltid en känsla av utanförskap på förskolan. 

Uppväxten präglades av mycket psykisk ohälsa genom tonåren, samma sak i vuxen ålder. Att åka hiss eller att behöva låsa dörren till toaletten var några av de sakerna som hon tyckte var jobbigt och som gjorde det svårare för henne i vardagen. Nu har hon förstått att den oron och de rädslorna hon hade som liten var tidiga tecken på ångest.

Vändpunkt

2021 blev hon sjukskriven på grund av ett diskbråck som hon behövde operera. I samband med det så kraschade hon även psykiskt och hon kände sig otroligt utbränd. Hon återhämtade sig och började arbetsträna på Vissmålens 4H-gård och ridskola. Där arbetar hon idag som fritidsledare och trivselvärd. Hon är så glad över sitt arbete. Hon jobbar bland annat med en grupp som kallas för ”Djurens läkande kraft”, där de träffas och umgås med djuren. 

Under perioden när hon inte mådde så bra så hjälpte musiken henne att tänka på annat och likaså hjälpte djuren Emelie att läka. Hon tycker det är så fantastiskt att visa för andra hur djur kan hjälpa dem också.

För Emelie var djuren läkande. Foto: Privat

Inspiration

Ibland kan hon höra kommentarer som ”Har inte vi alla en släng av adhd?” Hon tror att det är för att det är få som förstår själva innebörden av diagnosen.              

Emelie tror att många associerar adhd med de där jobbiga unga killarna i skolan som inte kan sitta stilla och som ställer till med trubbel. Enligt henne är det först nu de senaste fem åren som man har börjat förstå hur adhd faktiskt ser ut hos kvinnor.

När Emelie fick diagnosen så kände hon sig ganska ensam och att ingen förstod henne. Nu vill hon hjälpa andra genom att belysa diagnosen. Hade Emelie dock fått förfrågan om att föreläsa för fem år sedan så hade hon tackat nej. Hon kände sig då inte redo att prata om det men har alltid haft en vilja att hjälpa människor. Det hon tycker är roligast med att föreläsa är när folk kommer fram efteråt, när människor berättar att de känner igen sig och att de kan relatera till det hon säger.

– Det är fler än man tror som är i samma situation.

Tillbakablick

Diagnosen gör att hon har svårt att hålla tider, att komma ihåg saker, att hon zonar ut och har svårt att hålla koncentrationen. 

– Jag älskar när saker är organiserat men är inte så bra på det. 

Emelie är lite tvådelad till ifall det skulle ha underlättat att veta om sin adhd-diagnos redan som barn. Kanske hade hon redan då kunnat få den hjälp som hon så väl behövde? Hon hade ett par fantastiska lärare som stöttade. De lät henne till exempel gå och vässa pennan ett par gånger per lektion för att få en paus och hon kunde få lyssna på musik.

Tips och råd

Emelies råd till den som känner igen sig i hennes situation är att göra så mycket research som möjligt för att lära sig om sig själv och sin diagnos. Hon riktar sig speciellt till de som identifierar sig som kvinnor att läsa på om hur adhd kan påverka dem. 

Hon tipsar även om att försöka hitta människor som man kan prata med, som kanske går igenom samma saker och som förstår. Några av hennes bästa vänner idag har också adhd och de kan samtala om jobbiga och allvarliga saker helt utan filter tillsammans. Försök hitta ett sammanhang eller ett community. Hitta en skola eller arbetsplats eller någonting där man känner att man får vara den man är. 

Till de anhöriga rekommenderar hon att man visar att man finns där. Många kan ofta säga ”jag finns här om du behöver något” men det viktiga är att visa att man är villig att lyssna eller hjälpa till om det behövs, anser Emelie Wåhlin.

Fakta Psykiatriveckan 2025

Datum: 10-14 november.


Arrangörer: De tre vuxenpsykiatriska klinikerna, Barn- och ungdomspsykiatriska kliniken, Barn- och ungdomshälsan i Region Jönköpings län, Jönköping University, Kommunerna på Höglandet, Värnamo kommun, Studieförbundet Vuxenskola & Patient- och brukarorganisation.


Tema & syfte: Att sprida kunskap, hopp och verktyg kring psykisk ohälsa samt att normalisera samtal om mental hälsa. Fokus ligger på återhämtning och att visa att ingen behöver möta psykiska utmaningar ensam. 


Aktiviteter: Föreläsningar, personliga berättelser, workshops m.m.


Tillgänglighet: Alla föreläsningar sänds digitalt.


Källor fakta: Region Jönköpings län. Studieförbundet Vuxenskolan.

G-BVQ5VFQ7W4