
Nästa vecka inleds den köpstrejk som spridits viralt på sociala medier. Tiktok-profiler har publicerat videor och Facebook-grupper har skapats, med syftet att uppmana till en gemensam strejk mot svenska matjättar.
– Hoppas att det fungerar, säger Nina Friess från Jönköping som planerar att delta i bojkotten.
Det har under flera veckors tid florerat inlägg på sociala plattformar om en nationell bojkott. Svenskar uppmanas till att undvika att handla hos större matkedjor som COOP, ICA och Hemköp med flera. Man ska istället ta till vara på det som finns i hemmet och stötta mindre och lokala livsmedelsaffärer.
Svaret på varför många svenskar vill bojkotta landets större matkedjor under vecka 12, finns i de höga matpriserna som skenat iväg under årets första månader.
Enligt sajten Matpriskollen, har kostnaderna ökat med drygt en procent från januari till februari, vilket är den största höjningen på två år. I toppen av de produkter som ökat mest till pris, hittar vi chokladen och kaffet som ökat med 25 procent respektive 19 procent.
Följden av matbutikernas prissättning blir alltså en köpvägran med målet att få ner de höga siffrorna.
Jönköpingsbon Nina Friess är en av de som planerar att delta i bojkotten och därmed undvika att handla från någon av de större matkedjorna. Hon brukar vanligtvis handla på ICA eller Citygross, där hon upplevt att det skett en stor förändring bland prislapparna under de senaste två åren.
– Jag har fyllt frysen så att jag klarar mig, säger Nina Friess som hoppas att bojkotten får effekt.