Bokdagen med Alba Mogensen

En bild på Alba Mogenserns bok "Hon den roliga" och en bild på en aula med Alba Mogensen som pratar för publik
Alba Mogensen på plats under årets bokdag (Foto: Anna Lindquist)

Under årets bokdag får Södra Vätterbygdens folkhögskola besök av 30-åriga journalisten och författaren från Malmö, Alba Mogensen. Hon är flerfaldig pristagare och kulturjournalist som hörts i radio, setts i tidning och nu etablerar sig i bokhyllan.

Mogensen började sin journalistiska karriär som reporter för P4 Dalarna, sommaren 2016. Under sina drygt tio år som journalist har hon haft roller som producent, programledare, reporter och nu kulturredaktör på Ystads Allehanda.

Efter att ha varit med om en bilolycka, där hon blev påkörd och nästan miste sitt liv, inspirerades Alba till att skriva sin debutroman “Hon den roliga”. Boken gavs ut år 2019, och fyra år senare publicerade hon även sitt andra verk “En förlovad tid”. 

Denna vecka är hon på folkhögskolan för att berätta om sitt författarskap och resan dit.

Här läser Alba Mogensen ur sin egen bok "Hon den roliga" (Foto: Anna Lindquist)

Vilken nytta av journalistiken har du i ditt författarskap?

– Jag har mycket nytta av att träffa så väldigt mycket olika människor, och att få fråga dem vad som helst. Det är egentligen sjukt märkligt att man kan ha bokat ett möte med någon och fråga, ”hur kändes det när din pappa dog?”. Man får skippa alla åren av att lära känna någon. Den överenskommelsen om att, nu ska vi prata om det svåraste i ditt liv, den är helt fantastisk och unik.

Hur stor del av böckerna bygger på ditt eget liv?

– Den första boken bygger väldigt mycket på mitt eget liv och frågeställningen om identitet. Den andra boken bygger på platsen – det är min egen plats.

Hur är det att som ung kvinna ge sig in i författarbranchen?

– Jag har aldrig upplevt något negativt på grund av min ålder. Att vara journalist är också att kunna snacka, och det är ganska många författare som inte kan snacka. Så det är ett väldigt plus att ha med sig det in i branschen.

Foto: Stina Swahn

– Det finns väldigt mycket unga kvinnor nu för tiden, det är mer brist på killar. Förlagen letar efter killar, med ljus och lykta, som kan skriva. Finns det fem debutanter som är kvinnor och en kille som har skrivit jättebra så kommer man ta honom för att det sticker ut, säger Alba Mogenssen.

G-BVQ5VFQ7W4