JVM-backen tillbaka i HV – efter lånet

Bild på Timrå IK:s logotyp med en pil till HV71:s logotyp.
HV71 kallar tillbaka Viggo Gustafsson efter utlåningen i Timrå IK.

Efter en imponerande insats i JVM är backen Viggo Gustafsson nu tillbaka i Sverige – men inte i Timrå. 18-åringen har kallats tillbaka till HV71 efter utlåningen, det bekräftar klubben på sin hemsida.

Viggo Gustafsson, 18, har spelat 14 matcher med Timrå IK i SHL den här säsongen. Han har varit utlånad till Sundsvallsklubben från HV71. På de 14 matcherna hann han göra ett mål och en assist – och imponerade så pass i spelet att han tog en plats i det svenska JVM-laget.

Fjärdeplats på JVM

Viggo Gustafsson och Sverige hade stora förväntningar under junior-VM som spelades under jul- och nyårshelgen i Ottawa, Kanada. Sverige vann sin grupp och avancerande från kvartsfinalen – men i semifinalen föll man mot grannlandet Finland efter ett övertidsdrama. Gustafsson gjorde inga mål i turneringen, men fick regelbunden speltid och noterades för tre assistpoäng.

Hemma i Sverige har Viggo Gustafsson representerat Timrå IK den här säsongen. Nu står det dock klart att HV71 kallar tillbaka den unga backen. I ett pressmeddelande på klubbens hemsida bekräftar HV71 att backen kommer tävla om en plats i HV-laget igen.

– Viggo har gjort det väldigt bra under hösten både i SHL och under JVM och kommer att vara med i herrtruppen framöver och tävla om en backplats, säger Björn Liljander i pressmeddelandet.

Torsdagsmatch mot tidigare klubben

Viggo Gustafsson och HV:s andra JVM-duo, Wilhelm Hallquisth och Herman Träff, är alla tre tillbaka i Sverige och Jönköping igen efter äventyret i Kanada. Under torsdagsmorgonen rapporterade Jönköpings-Posten att Hallquisth hunnit träna med HV71 under onsdagen, men att de övriga två inte tränade. 

På torsdagskvällen möter HV71 just Timrå IK och om Viggo Gustafsson skulle spela matchen möter han då den klubb han nyss varit utlånad till. Det är dock ännu oklart om någon av HV:s JVM-trio kommer spela matchen.

– Jag är taggad på att komma tillbaka men det är upp till tränarna att bestämma om jag ska spela, kommenterade Wilhelm Hallquist till Jönköpings-Posten efter onsdagsträningen.

Viggo Gustafsson kom till HV71 inför säsongen 2022/2023 efter att ha tillhört Tingsryds AIF:s juniorverksamhet. Han har ett kontrakt med HV71 som sträcker sig fram till 2026.

G-BVQ5VFQ7W4